Dramaturgie našeho festivalu, ač převážně zaměřená na mýty a báje, se ovšem nevyhýbá ani životu všednodennímu či chcete-li obyčejnému. V nedělním odpoledni se zaměříme na věci pozemské, kde je hojnost zajišťována jak dobrými pokrmy, tak jejich přípravou. Přesouváme se k plotně, kde se v jazzovém rytmu roztančí manželé Hrnec a Poklička, svůdná Kvedlačka, záletník Utěrák a důstojný Smeták a plně zde rozjedou svoje nezbedné reje. Poprvé se tato baletní suita rozezněla v Rudolfinu před téměř sto lety 17. 11. 1927. Její koncertní provedení pak zaznělo v roce 1930 a mělo velký úspěch. Možná i proto Martinů považoval Kuchyňskou revue za jedno ze svých nejvydařenějších děl.
Tento vydatný předkrm přechází poté k hlavnímu chodu dnešního odpoledne, o devět let staršímu Příběhu vojáka Igora Stravinského, který vznikl ve Švýcarsku, kde skladatel pobýval během první světové války. Vzhledem k absenci hudebníků, kteří odešli do armády, omezil Stravinskij obsazení na septet. Působivý Příběh vojáka o Ďáblových úkladech a neúspěšné snaze Vojáka je překazit, měl premiéru 28. září 1918 v Lausanne a od té doby se dočkal mnoha provedení.
Ikonické skladby první poloviny 20. století – jazzová suitu k baletu Kuchyňská revue od Bohuslava Martinů a baletní pantomima Igora Stravinského Příběh vojáka jistě potěší vaše smysly v nedělním odpoledni. Poté se festival přesune k zábavě v zahradách, kde s číší vína oslavíme předvečer posledního festivalového dne.
PROGRAM:
• Bohuslav Martinů - Kuchyňská revue
Josef Špaček — housle
Ivan Vokáč — violoncello
Irvin Venyš — klarinet
Ondřej Roskovec — fagot
Walter Hofbauer — trubka
Miroslav Sekera — piano
Martin Myšička — recitace
• Igor Stravinskij - Příběh vojáka
Josef Špaček — housle
Ivan Vokáč — violoncello
Adam Honzírek — kontrabas
Irvin Venyš — klarinet
Ondřej Roskovec — fagot
Walter Hofbauer — trubka
Lukáš Moťka — trombon
Ladislav Bilan — bicí
Martin Myšička — recitace
Ondřej Vrabec — dirigent